Z życia szkoły 4-8
Wydarzenia z życia klas 4-8
W ramach Programu Edukacji Ekologicznej w październiku 2021 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt.
W naszej szkole zorganizowany został konkurs na wykonanie plakatów lub zdjęć zwierząt żyjących w różnych środowiskach. Wielu uczniów chętnie pokazało swoich pupili, którymi okazali się być: psy, koty, chomiki, myszki, papugi czy też drozd. Prace zostały podzielone na etapy edukacyjne tj. zgodnie z poziomami klas. Autorzy najciekawszych/najlepszych prace zostali nagrodzeni.
Wycieczka 8B – Zwiedzanie Podziemnych Tras Szczecina.
Dnia 20.09.2021r. kl. 8B udała się na wycieczkę Podziemnymi Trasami Szczecina, które urządzone są w schronach przeciwlotniczym i przeciwatomowym w rejonie dworca głównego PKP. Klasa przeszła trasą „ II Wojny Światowej”, która ukazuje historię miasta podczas II wojny światowej, w pierwszych latach po przyłączeniu do Polski oraz dzieje szczecińskich fortyfikacji.
Dzień Chłopaka w VIII B
30 września każdego roku obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki z klasy VIIIB wraz ze swoją wychowawczynią przygotowały dla chłopców słodkie upominki oraz zabawkę jojo.
Konkurs Piękne czytanie
W bibliotece szkolnej odbyła się II edycja konkursu „Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania”. Konkurs ten jest organizowany w naszej szkole z okazji XVIII Dnia Papieskiego. Zadaniem uczestników było jak najładniejsze przeczytanie, otrzymanego wcześniej, fragmentu książki Pawła Zuchniewicza pt.„Wujek Karol. Kapłańskie lata papieża” W konkursie wzięli udział przedstawiciele kl.6,7,8 SP i 3gimnazjum. Ostatecznie jury w składzie – p. Dorota Chrobrowska p. Celina Kubiak oraz p. Jolanta Szelwach przyznało nagrody trzem uczestniczkom konkursu – 1 miejsce zajęła Oliwia Bilińska z klasy 8b, 2 miejsce Magdalena Kamieniecka z klasy 7a, a 3 miejsce Alicja Wasilewska z kl.3c gimnazjum. Laureatki otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy dyplomy i drobne upominki. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy :).
Owocowo – kolorowo
Każda klasa wzięła udział w konkursie Samorządu Uczniowskiego i przygotowała swoje stanowisko ze zdrową żywnością.
„Międzynarodowy Konkurs Matematyczny”.
Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. W wzięło w nim udział stu sześciu uczniów. Przekrój wiekowy, od klas drugich szkoły podstawowej do klas trzecich gimnazjum.
„Wstań Polsko moja – wstałaś Polsko moja!”
Z okazji Święta Niepodległości uczestniczyliśmy w uroczystej akademii: „Wstań Polsko moja – wstałaś Polsko moja”. Spektakl o charakterze słowno – muzycznym został przygotowany przez uczniów kl. III „a” gimnazjum należących do koła teatralnego, którego opiekunką jest p. Celina Kubiak oraz chóru szkolnego kierowanego przez p. Wiesława Tandeckiego.
Młodzi aktorzy i muzycy przypomnieli nam trudne karty naszej historii. Zwrócili uwagę, że droga do niepodległości była bardzo krwawa i długa, dlatego winniśmy cześć i pamięć bezimiennym bohaterom walczącym na różnych frontach za naszą ojczyznę. Przypomnieli wszystkim, jak ważną wartością jest wolność. Wsłuchując się w słowa pieśni i wierszy z tamtego okresu, mogliśmy wczuć się w realia tamtych, jakże trudnych, dni. Była to niezwykła lekcja historii, bo wyrecytowana i wyśpiewana. Z pewnością wiele z niej zapamiętamy. Cieszmy się zatem naszą wolnością, nie zapominając, że dzień 11 listopada 1918 r. okupiony został krwią wielu pokoleń. Bądźmy prawdziwymi patriotami, bo:
„Jest takie miejsce u zbiegu dróg,
Gdzie się spotyka z zachodem wschód…
Nasz pępek świata, Nasz biedny raj…
Jest takie miejsce, taki kraj” – nasz kraj!
Opracowała: C. Kubiak
Sprzątanie świata
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 każdego roku biorą udział w akcji ekologicznej pod hasłem: „Sprzątanie świata”.
W tym roku dzieci ze wszystkich klas sprzątały teren w pobliżu naszej szkoły.
Od 25 do 29 września uczniowie zaopatrzeni w rękawice i worki zbierali papiery, puste butelki, opakowania po żywności i inne śmieci, których jak zwykle niestety wokół nie brakowało. Na szczęście nie zabrakło także energii, ochoty do pracy i dobrego humoru, więc przedsięwzięcie można uznać za udane i mieć nadzieję, że nie utoniemy w śmieciach. Pamiętajmy o ekologii i naszej planecie nie tylko przy okazji corocznego „Sprzątania świata”, ale każdego dnia.
Z archiwum…
1 października 2016 r. NAUCZYCIELE NASZEJ SZKOŁY
brali aktywny udział w promocji naszej szkoły podczas Festynu organizowanego przez Radę Osiedla Festyn z okazji 70 rocznicy nadania urzędowej nazwy Żelechowa.
W bieżącym roku mija 70 lat od wejścia w życie 16 grudnia 1946 r. Rozporządzenia o Przywróceniu i Ustaleniu Nazw Miejscowości. Urzędowa zmiana nazwy Osiedla z niemieckojęzycznej Zϋllchow na polskojęzyczną Żelechowa symbolicznie nadała nowy tytuł rozdziałowi historii tego miejsca, pisanemu przez naszą społeczność.
Zapraszamy Mieszkańców Osiedla Żelechowa do udziału w zaplanowanym na dzień 1 października 2016 r. (sobota), w godz. 11.00 – 18.00, na boisku szkolnym Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przy ul. Hożej 6 w Szczecinie – Jubileuszowym Festynie Osiedlowym. Uroczystość zostanie zainaugurowana Mszą św. Dziękczynną odprawioną w kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej przy ul. Słowiczej w dnia 1 października 2016 r. o godz. 9.00.
Naszemu przedsięwzięciu Prezydent Miasta Szczecin – Pan Piotr Krzystek – nadał Certyfikat – Mecenat Miasta Szczecin – z czego jesteśmy dumni.
Dni Skandynawskie
26. 04. 2016 roku o godzinie 11 45 klasa 5 b w ramach „Dni Skandynawskich” wystawiła sztukę „Brzydkie Kaczątko”. Scenariusz powstał w oparciu o baśń H. Ch. Andersena. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności scenicznych. Wykazali się też inwencją, bo zadbali o charakteryzację. Wykonali dekoracje, a także zdjęcia strojów, które pojawiły się na prezentacji multimedialnej. Po przedstawieniu uczniowie zadawali publiczności pytania dotyczące treści baśni. Wiersze-zagadki to efekt twórczej pracy. Można było też zagrać w gry planszowe wykonane przez uczniów klasy 5 b. Nie zabrakło też zabaw dydaktycznych w języku angielskim.
VII Turniej Historyczny SZARE SZEREGI
Udział uczniów z naszej szkoły w VII Turnieju Historycznym SZARE SZEREGI do którego przygotowała nauczycielka historii p. Kamilla Zacharek.
22. 04. 2016 roku odbył się VII Turniej Historyczny „Szare Szeregi”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Tomasz Fuks z klasy 6 b, Kacper Szyszko z klasy 6 b i Kacper Mocek z klasy 5 b. Do zmagań z historią przystąpiło 48 trzyosobowych zespołów z różnych szkół. Nasza załoga przyjęła nazwę „Poszukiwacze Prawdy”. Konkurs składał się z pięciu etapów. Po każdym etapie weryfikowano wyniki. Udało nam się dotrzeć do czwartego etapu, z czego jesteśmy dumni. Zdobyliśmy łącznie 132 punkty. Jako jedyna drużyna ukończyliśmy czwarty etap z czterdziestoma punktami. Cieszymy się z udziału w tak prestiżowym konkursie.
11 LISTOPAD 2015 – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Uczciliśmy 97 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Była to uroczystość poświęcona ojczyźnie i walce o jej wolność. Uroczysty Apel z okazji Święta Niepodległości przygotowała nauczycielka języka polskiego i historii p. Kamilla Zacharek wraz z uczniami kl. 5B
Koncert z okazji Święta Niepodległości
10 listopada 2015 roku w naszej szkole z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się uroczysty koncert pt. „Historia pisana pieśnią żołnierską”. Uczniowie uczęszczający na zajęcia chóralne zaprezentowali kilka polskich pieśni patriotycznych, między innymi: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko” czy „Marsz Pierwszej Brygady”. Swoim występem młodzi wykonawcy przybliżyli kolegom i pracownikom szkoły historię naszego kraju z czasów, kiedy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Natomiast 13 listopada br. uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się w pieśniach patriotycznych swoim rodzicom podczas pierwszego cyklicznego „Koncertu nad schodami”.
koncert przygotował nauczyciel muzyki p. Wiesław Tandecki z uczniami klas 4-6
Bal Wszystkich Świętych
Dnia 31 października 2015 r. w naszej szkole odbył się ,,Bal Wszystkich Świętych”.
Bal rozpoczął się w kościele p.w. Świętego Mikołaja gdzie ks. Paweł poprowadził Liturgię do Wszystkich Świętych. Po wspólnej modlitwie w radosnym, rozśpiewanym orszaku przemaszerowaliśmy do stołówki w naszej szkole gdzie ks. Paweł razem z dziećmi rozpoczął taneczny korowód. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców dzieci były przebrane za swoich ulubionych świętych. Wśród małych przebierańców prym wiodły Aniołki. Była wspaniała muzyka, tańce i konkursy. Jednym z nich był konkurs na ,,Najciekawszy strój świętego”. Każdy uczestnik otrzymał nagrody. Sponsorem nagród był ks. Proboszcz Ryszard Kamiński. Serdecznie dziękujemy za udział w zabawie i wszelką pomoc tym wszystkim dzięki, którym bal ten mógł się odbyć.
Organizatorki balu: katechetki Beata Damps i Mirosława Ruda
Szkolenie z udzielania Pierwszej Pomocy Przedlekarskiej
Uczniowie klas V zdający w tym roku na Kartę Rowerową zostali przeszkoleni przez pielęgniarkę szkolną panią Marzenkę z udzielania pierwszej pomocy.
DNI SKANDYNAWSKIE
20 kwietnia 2015 r. odbyła się prezentacja Szkół Podstawowych z terenu naszego miasta z okazji DNI SKANDYNAWSKICH w Szczecinie.
Dzień Patrona
Uroczysty Apel z okazji dnia Patrona Szkoły gen. Józefa Bema, 16 kwietnia 2015 r. przygotowały nauczycielki języka polskiego p. Anna Tyszkiewicz i p. Kamilla Zacharek