preloader
Przejdź do głównej treści

Komuny Paryskiej 20, Szczecin

Czcionka:

Kontrast:

BIP
BIP

Katyń 1940 – pamiętamy.

W październiku 2023 r. przed budynkiem naszej szkoły zasadzono Dąb pamięci, który ma upamiętniać jedną z ofiar zbrodni katyńskiej. Jest to asp. Stanisław Sikora, który został zamordowany strzałem w tył głowy w Twerze.

Z okazji przypadającego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przedstawiciele samorządu uczniowskiego pod opieką mgr Agnieszki Siódmak złożyli kwiaty oraz zapalili znicz, aby uczcić pamięć asp. Sikory.

Przejawem polityki stalinowskiej na zagarniętych po 17 września 1939 r. ziemiach polskich był sposób potraktowania jeńców polskich. ZSRS nie uznawał konwencji genewskich o traktowaniu jeńców. Około 230 tys. jeńców polskich przekazano pod koniec października 1939 r. w ręce NKWD. Oficerów, podoficerów, część policji, księży, nauczycieli oraz lekarzy skierowano do obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. 3 kwietnia 1940 r. z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców skierowanych na egzekucję do Katynia.

13 kwietnia 1943 r. odnaleziono w lesie katyńskim – teren od dawna należący do NKWD – ciała ponad 4 tys. polskich oficerów, jeńców kozielskich. Przez cały okres PRL-u nikt nie mógł powiedzieć prawdy na temat Katynia, a mordercy nie zostali ukarani.

Ostatecznie ZSRS przyznał się do mordu na polskich obywatelach dopiero 13 kwietnia 1990 r.